Möten

Bostadspolitisk kick-off, 9 maj

Bostadspolitisk kick-off
9 maj kl 18.30, Tellus servicehus (Svärdet), Rosenlundsgatan 44
På föreningens årsmöte beslutades att bostadspolitiken ska vara i fokus för föreningens arbete detta verksamhetsår. Vi kickstartar därför detta arbete med att bjuda till ett bostadspolitiskt möte. Stolta och glada kan vi berätta att som inledare har vi ingen annan än Clara Lindblom som dels är ersättare i Exploateringsnämnden för V, dels ingår i kampanjledningen för distriktets bostadskampanj. Clara kommer att dela med sig av sina egna erfarenheter av bostadspolitik, av att sitta i exploateringsnämnden, varför bostadsfrågan är så viktig o.s.v. Dessutom kommer Clara även att presentera distriktets bostadskampanj och ge oss lite tips och trix om hur vi i föreningen kan arbeta med kampanjen.
   Självklart kommer vi också att tillsammans prata och planera hur vi i föreningen ska jobba med frågan mer specifikt på Södermalm.
Vi bjuder på fika från kl. 18.15 så hör gärna av dig till [email protected] och meddela om du kommer!
Välkomna!
Kopiera länk